Nauka i technologia - Dział Promocji i Komunikacji Wojskowej Akademii Technicznej

Mjr dr inż. Damian Frąszczak z WAT
Prosty w zastosowaniu, ale zaawansowany w działaniu – tak można opisać pakiet do wykrywania źródeł m.in. fałszywych informacji w sieciach. To efekt prac mjr. dr. inż. Damiana Frąszczaka z Wydziału Cybernetyki i doktorantki Edyty Frąszczak ze Szkoły Doktorskiej Wojskowej Akademii …
Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej dokonali przełomu w monitorowaniu ekstremalnych zjawisk hydrologicznych, takich jak susze i powodzie. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technik geodezyjnych GPS oraz GRACE opracowali nowy wielowymiarowy wskaźnik dotkliwości suszy MDSI (ang. Multivariate Drought Severity Index), który pozwala na precyzyjną analizę tych zjawisk nawet w trudno dostępnych regionach świata.
Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej dokonali przełomu w monitorowaniu ekstremalnych zjawisk hydrologicznych, takich jak susze i powodzie. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technik geodezyjnych GPS oraz GRACE opracowali nowy wielowymiarowy wskaźnik dotkliwości suszy MDSI (ang. Multivariate Drought Severity Index), który pozwala na …
Satelity o wysokiej rozdzielczości mogą dostarczać pośrednich informacji o wysokości budynków i innych obiektów. Wszystko na podstawie analizy jednego zobrazowania satelitarnego. Naukowcy z WAT opracowali uniwersalny algorytm, który na podstawie pozyskanych w ten sposób danych pozwala szybko i tanio m.in. na monitorowanie przeszkód w pobliżu lotnisk.
Satelity o wysokiej rozdzielczości mogą dostarczać pośrednich informacji o wysokości budynków i innych obiektów. Wszystko na podstawie analizy jednego zobrazowania satelitarnego. Naukowcy z WAT opracowali uniwersalny algorytm, który na podstawie pozyskanych w ten sposób danych pozwala m.in. szybko i tanio …
Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej testują alternatywną metodę druku 3D – ekstruzję materiałów (MEX), charakteryzującą się niskim kosztem i prostotą użytkowania. W obliczu rosnącej popularności technik addytywnych w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i kosmicznym zespół bada, czy MEX, stosowany dotychczas głównie do druku polimerów, sprawdzi się w produkcji metalowych komponentów ze stali 17-4 PH jako tańsza alternatywa dla zaawansowanych metod laserowych, takich jak PBF-LB/M.
Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej testują alternatywną metodę druku 3D – ekstruzję materiałów (MEX), charakteryzującą się niskim kosztem i prostotą użytkowania. W obliczu rosnącej popularności technik addytywnych w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i kosmicznym zespół bada, czy MEX, stosowany dotychczas głównie do …
Współcześnie nanotechnologia umożliwia tworzenie struktur o kontrolowanych właściwościach fizycznych i chemicznych. W przypadku tłokowych silników spalinowych ten fakt może przyczynić się do zwiększania ich trwałości i efektywności energetycznej. Z dr. hab. inż. Piotrem Wróblewskim, prof. WAT, z Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa WAT o zaletach i nowych możliwościach stosowania silników spalinowych rozmawia Marcin Wrzos.
Współcześnie nanotechnologia umożliwia tworzenie struktur o kontrolowanych właściwościach fizycznych i chemicznych. W przypadku tłokowych silników spalinowych ten fakt może przyczynić się do zwiększania ich trwałości i efektywności energetycznej. Z dr. hab. inż. Piotrem Wróblewskim, prof. WAT, z Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia …

Dział Promocji i Komunikacji

„Głos Akademicki”