Trzy koła naukowe z Wojskowej Akademii Technicznej wezmą udział w 27. Pikniku Naukowym, który odbędzie się w Warszawie 15 czerwca 2024 r. na PGE Narodowym w Warszawie. „Nie do wiary!” – to motyw przewodni imprezy. W ten sposób organizatorzy pragną zwrócić uwagę na rolę zaufania w nauce, a jednocześnie pokazać, jak bardzo współczesne odkrycia naukowe mogą być niesamowite.
Na największą w Europie plenerową imprezę promującą naukę koła naukowe WAT przygotowały spektakularne pokazy, kultowe eksperymenty i prezentacje ciekawych wynalazków. Uczestnicy 27. Pikniku Naukowego, którego organizatorem są Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik będą mieli okazję przekonać się na własne oczy, jak wspaniała potrafi być nauka.
Koło Naukowe Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej WAT
„W naszych pokazach skupiamy się na rozwiązaniach z zakresu ciała człowieka i technologii, obejmujących pięć obszarów: wirtualną rzeczywistość, rehabilitację przez zabawę, sygnały mięśniowe EMG, protezę dłoni wydrukowana na drukarce 3D oraz symulatory starości” – mówi dr inż. Michał Stankiewicz, opiekun Koła.
W ramach Koła studenci na co dzień poszerzają swoją wiedzę i umiejętności w zakresie badań biomechanicznych, biomechatroniki, inżynierskiego wspomagania treningu, metod optymalizacji w biomechanice, biomanipulatorów i bioprotez. Na pikniku zaprezentują następujące pokazy:
- Jak oszukać mózg i wygrać ze strachem? Przygoda w wirtualnej rzeczywistości;
- Czy można połączyć rehabilitację z zabawą? System wspomagający proces rehabilitacji;
- Czy można wydrukować dłoń? Mechaniczna proteza dłoni wydrukowana na drukarce 3D;
- Czy w mięśniach płynie prąd? Szukamy sygnału EMG;
- Czy młode ciało może się zestarzeć? Symulatory starości.
Koło Naukowe Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej WAT weźmie udział w Pikniku Naukowym po raz pierwszy. Chętnych zapraszamy na stanowisko numer G8 w „Strefie Zdrowia”.
Koło Naukowe Chemików Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT
Koło prowadzi zadania związane z innowacyjnymi projektami, takimi jak zaprojektowanie i wytworzenie uniwersalnego systemu sygnalizacji pirotechnicznej, pirotechnicznych wyrobów widowiskowych o obniżonym poziomie hałasu czy opracowanie składu mieszaniny pirotechnicznej ognia niebieskiego o wysokim nasyceniu barwy. Ponadto skupia się na badaniach w zakresie paliw rakietowych, zarówno hybrydowych, jak i stałych.
Podczas imprezy zaprezentuje następujące pokazy:
- Rakietowa butelka – napędzanie obiektów przy użyciu wody;
- Fotochromizm – przedstawienie zmiany barwy roztworu pod wpływem światła;
- Samozapłon – wzniecenie płomienia bez użycia ognia;
- Kamień filozoficzny – posrebrzanie i pozłacanie miedzi;
- Spalanie banknotu – pojemność cieplna wody;
- Zegar jodowy – gwałtowna zmiana barwy roztworu po dokładnym czasie.
Namiot Koła Naukowego Chemików będzie w „Strefie Kultowych Eksperymentów” na stanowisku E16.
Koło Naukowe Fizyki i Inżynierii Fotonicznej WAT
W tym roku Koło zaprezentuje pokazy i doświadczenia związane z obserwowaniem tego, co dla człowieka nie jest bezpośrednio dostrzegalne. Na stanowisku będzie można zobaczyć substancje i minerały emitujące różnobarwne światło pod wpływem światła ultrafioletowego, zarejestrować obrazy przy użyciu kamer na bliską podczerwień oraz dowiedzieć się więcej o codziennych zastosowaniach podczerwieni, poznać zjawisko polaryzacji i to jak wpływa ona na emitowane światło, a także zaobserwować rozszczepienie światła na barwy składowe i zbudować służący do tego własny spektroskop.
„Postaramy się w przystępny sposób przybliżyć zwiedzającym wszystkie demonstrowane zjawiska, a także zachęcić do samodzielnego eksperymentowania ze światłem. Zapraszamy wszystkich do „Strefy Kultowych Eksperymentów” – stanowisko E4!” – mówi dr inż. Michał Dudek, opiekun Koła.
Widzimy się na PGE Narodowym
Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy około 200 instytucji z Polski oraz całego świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne.
- Piknik Naukowy odbędzie się w najbliższą sobotę, czyli 15 czerwca 2024 r. w godz. 11.00 – 20.00 na PGE Narodowym w Warszawie. Wstęp wolny.
oprac. Marcin Wrzos