Płk dr hab. inż. Ryszard Chmielewski z zaprojektowanym przez zespół WAT urządzeniem.

Autorska aparatura do pomiaru ciśnienia wody gruntowej pod płytą fundamentową to efekt prac zespołu z Wojskowej Akademii Technicznej kierowanego przez płk. dr. hab. inż. Ryszarda Chmielewskiego. Rozwiązanie zostało już przetestowane i zgłoszone do opatentowania. Skorzystają z niego przede wszystkim firmy budowlane i laboratoria diagnostyczne, w szczególności te zajmujące się głębokim posadowieniem budynków.

Przecieki w oddanym budynku – co dalej?

Jednym z wyzwań budownictwa są przecieki wód gruntowych do wnętrza części podziemnych budynków. W sytuacji, gdy dzieje się to w już zamieszkanym czy użytkowanym obiekcie, ważne są szybkie i skuteczne przeciwdziałania. Aby podjąć odpowiednie kroki i zaproponować efektywne rozwiązanie problemu, w pierwszej kolejności należy zdiagnozować poziom zagrożenia. Uzyskane wyniki pozwalają wdrożyć właściwe działania. Aby tak się stało, warto jest zmierzyć między innymi poziom i ciśnienie wody pod posadzką budynku.

Jak skutecznie mierzyć poziom wody?

Pomiar poziomu wód gruntowych w podłożu gruntowym wykonywany jest poprzez zastosowanie piezometrów. Są to pionowe rury zainstalowane w podłożu przy budynku. To klasyczne rozwiązanie, które stosuje się obecnie najczęściej. Ma jednak ograniczenia. Nie pozwala na przykład na pomiar bezpośrednio pod posadzką, szczególnie gdy chcemy określić przebieg zmienności poziomu wód gruntowych w przekroju przez budynek.

Autorska konstrukcja z WAT

Zespół w składzie: płk dr hab. inż. Ryszard Chmielewski, Tadeusz Łuczak oraz kpt. mgr inż. Kamil Sobczyk z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji, zaproponował innowacyjne rozwiązanie – urządzenie umożliwiające pomiar ciśnienia słupa cieczy pod nawierzchnią sztywną poprzez zastosowanie szczelnej komory pomiaru ciśnienia. Dzięki autorskiej konstrukcji możliwe jest zaawansowane i precyzyjne badanie ciśnienia bez ingerencji w konstrukcję gotowych już budynków.

Pomiar tani i dokładny

Opracowane rozwiązanie jest tanie i proste w zastosowaniu. Umożliwia precyzyjny pomiar ciśnienia wody pod posadzką – z dokładnością do 1 cm H2O. To wartość, która pozwala na ocenę oddziaływań wód gruntowych na podziemną część konstrukcji budynków.

Co ważne, urządzenie pozwala na badanie ciśnienia w sposób ciągły, a także na określenie jego zmienności w czasie oraz na prowadzenie ciągłego monitoringu ciśnienia wody pod obiektami budowlanymi. Umożliwia to skuteczne dopasowanie rozwiązania do istniejącego zagrożenia oraz określenie wartości maksymalnych, a nie chwilowych. Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do zmiennego poziomu wód gruntowych w skali pór roku.

Rozwiązanie z WAT a klasyczne piezometry

W porównaniu ze standardowymi piezometrami rozwiązanie z WAT mierzy ciśnienie wody artezyjskiej oraz ciśnienie wody pod posadzkami i innymi powierzchniami utwardzonymi nawet w wypadku ograniczenia dostępnej przestrzeni. Opracowane urządzenie może zastąpić stosowane obecnie rozwiązania, które wciąż nie są doskonałe. Przede wszystkim nie wymaga instalowania do pomiaru wysokich rur piezometrów w częściach podziemnych budynków. To istotna różnica, bo właśnie tam wysokość często może ograniczać wykonanie pełnego zakresu pomiaru.

Pomiar z WAT dostępny dla wszystkich?

Nowatorskie pomiary urządzeniem opracowanym w Wojskowej Akademii Technicznej odbyły się już z sukcesami w pierwszych użytkowanych budynkach. „Liczymy na to, że opracowana przez nas aparatura w niedalekiej przyszłości będzie stosowana powszechnie. Dzięki temu nie tylko usprawni pracę firm budowlanych, lecz także zapewni bezpieczeństwo i komfort mieszkańcom oraz najemcom budynków. Nasze rozwiązanie jest w pełni użytkowe” – podkreśla twórca, płk dr hab. inż. Ryszard Chmielewski.

Fot. Katarzyna Puciłowska