Z Mariuszem Budzynem, absolwentem Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej, Senior Managerem w Allegro Pay, rozmawia Dominika Naruszko.
Dlaczego jesteś dumny z bycia absolwentem WAT?
WAT jest wyjątkową uczelnią, która ma ogromny potencjał i możliwości. W Akademii rozwinąłem swoje zainteresowania, poszerzyłem horyzonty, pozyskałem podstawową wiedzę i zbudowałem świadomość wszystkich aspektów technologii.
Oferta uczelni jest właściwie nieograniczona – to ogromna szansa dla wszystkich chętnych i zainteresowanych wychodzeniem poza podstawowy program! Duży wkład mają w to dostępność, życzliwość oraz zaangażowanie wykładowców.
WAT wyposaża swoich absolwentów w unikalną kombinację kompetencji, a te świadomie wykorzystane potrafią obficie owocować.
Czym się zajmujesz zawodowo?
Krótko mówiąc, rozwiązuję problemy. Doceniam to, że swoją karierę zawodową zacząłem w konsultingu. Będąc częścią interdyscyplinarnego zespołu, tworzyłem wartość, rozwiązując realne problemy rynkowe. Przekrojowe inicjatywy, współpraca z wieloma wybitnymi osobami, duża skala operacyjna, możliwość współpracy z ekspertami i różnorodność projektów, które realizowałem, pozwoliły mi lepiej poznać moje talenty, ale i słabości. Kultura panująca w organizacjach z tzw. BIG4 wspiera budowanie pewności siebie, pracę nad własną efektywnością, konsekwentny samorozwój i współpracę z najlepszymi specjalistami oraz praktykami na rynku. Dostałem bardzo dużo cennych lekcji, przechodząc ścieżkę od praktykanta do managera zespołu.
Zmiana otoczenia i przejście do organizacji, która buduje własny produkt, otworzyła przede mną zupełnie nowe perspektywy, szanse, ale też wartościowe interakcje i przyniosła olbrzymią satysfakcję. Szczególnie pracując w start-upie, doświadczałem benefitów posiadania szerokiej wiedzy zdobytej m.in. w WAT.
W roli Senior Managera w Allegro zajmuję się wyzwaniami skupionymi na dostarczaniu najlepszego doświadczenia zakupowego. Razem z kilkoma zespołami odpowiadamy za proces zakupowy z użyciem Allegro Pay oraz większość procesów pozakupowych, zarówno na tzw. backendzie, jak i w aplikacjach końcowych, a także za technology excellence i innowacje produktowe.
Twoje największe osiągnięcie zawodowe?
Nie tak łatwo jest wskazać to największe lub najważniejsze. Wszystkie mają wspólny mianownik: są efektem pracy wysoko zaangażowanej grupy, w której każdy wykorzystuje własne talenty, wspierając dążenie do ustalonego celu. Praca z ludźmi jest jednocześnie najtrudniejszym aspektem mojej roli, ale też daje mi najwięcej satysfakcji. Możliwość ciągłego podnoszenia poprzeczki, wspólne wypracowywanie rozwiązań i tworzenie innowacyjnych produktów jest tym, co mnie napędza na co dzień. Wszystko dopełnione myśleniem krytycznym. Pozwala nam to osiągać wysokodostępne i wysokowydajne rozwiązania technologiczne, które są dostępne na co dzień dla każdego, kto chce z nich korzystać.
Dlaczego warto studiować w WAT?
Przede wszystkim wartością jest nabycie konkretnych kompetencji technicznych, ale program jest skrojony tak, by wspierać kompetencje związane z pracą w grupach, kompetencje przywódcze, praktyczne wykorzystywanie wiedzy teoretycznej i wykorzystywanie wiedzy z wielu obszarów.
Oferta uczelni jest bardzo szeroka, dając każdemu wystarczająco dużo czasu na podjęcie świadomej decyzji co do specjalizacji, ale również ułatwiając w razie potrzeby zmianę raz obranego kierunku. Osoby, które realizują program dydaktyczny, to często uznani specjaliści rynkowi, którzy chętnie dzielą się doświadczeniami, w szczególności dotyczącymi tego, jak wiedza, którą chcą nam przekazać, była przez nich wykorzystana w pracy zawodowej. Na koniec wspomnę, że WAT wspiera też indywidualne ścieżki kształcenia, czego mogłem doświadczyć, a co pozwoliło mi jeszcze lepiej wykorzystać czas studiów.
Jak studia pomogły Ci w rozwoju kariery zawodowej?
Już w trakcie drugiego roku studiów pierwszego stopnia zacząłem łączyć życie studenckie z zawodowym – był to dla mnie moment zwrotny, który pozwolił mi znaleźć nowe, a czasem pierwsze odpowiedzi na pytanie „Po co inwestować swój czas w poszczególne przedmioty?”. Zaskakująco wiele nieoczywistych obszarów wiedzy okazywało się bardzo cenne, pozwalając mi się wyróżnić poprzez dodatkową wartość, jaką wnosiłem do zespołu.
Łączenie studiów dziennych z pracą zawodową pozwoliło mi bardzo mocno rozwinąć się w zakresie zarządzania priorytetami oraz ryzykami przez planowanie, wyciąganie wniosków z porażek, stawianie jasnych oczekiwań i szybkie korygowanie strategii, gdy rezultaty odbiegały od założeń.
Zajmujesz stanowisko managerskie – kiedy i jak zorientowałeś się, że chcesz zarządzać nie tylko tematami technicznymi, ale też ludźmi?
Właściwie już w trakcie studiów mogłem się po raz pierwszy spotkać z możliwością współpracy nad projektem w szerszym gronie, gdzie bez większych problemów przychodziło mi koordynowanie prac i podział odpowiedzialności.
Na początku mojej pracy zawodowej jednym z wymiarów doceniania była możliwość brania odpowiedzialności za projekt i wpływania na pracę zespołu – przynosiło mi to dużo satysfakcji, a jednocześnie nie było obarczone dużym wysiłkiem. Odnosząc sukcesy w rolach koordynacyjnych, naturalnie przeszedłem do rozwoju w zarządzaniu ludźmi, czerpiąc radość ze stawiania czoła wyzwaniom.
Dzisiaj – znając swoje talenty zdefiniowane przez Instytut Gallupa – widzę jasno, które mocne strony wykorzystywałem, dzięki czemu nie odczuwałem przytłoczenia w roli. Wiem też, że wpływ na to miał fakt, iż byłem najstarszy z rodzeństwa, przez co wielokrotnie miałem okazję dowodzić w wielu wyzwaniach, jak np. sprzątanie pokoju :).
Jakie kompetencje i umiejętności nabyte w WAT sprawdziły się w życiu zawodowym?
Szczególnie doceniam nabycie głębokiej wiedzy w wielu obszarach – zaczynając od układów scalonych, przez teorię gier, skończywszy na metodach zarządzania projektami. Ta wiedza procentuje niemal każdego dnia, pozwalając mi szeroko patrzeć na różne zagadnienia, ale też mieć zrozumienie dla tematów niskopoziomowych.
Z perspektywy czasu jasno widzę, jak ważną rolę w mojej karierze miały kompetencje nabyte w WAT w obszarach baz danych, probabilistyki, matematyki dyskretnej, teorii niezawodności, etyki, ale również pracy w grupie, definiowania celów i myślenia krytycznego.
WAT ma bogatą ofertę zajęć dodatkowych – m.in. kół naukowych i sportowych. Czy podczas studiów robiłeś coś „ponad program”?
Tak, to zdecydowanie duży atut uczelni, która oferuje bardzo szeroki wachlarz możliwości, by rozwinąć zainteresowania i umiejętności. Oczywiście korzystałem z tych możliwości, co owocowało zarówno w trakcie studiów, jak również po dziś dzień – przede wszystkim zbudowanymi relacjami z wyjątkowymi osobami. Możliwość współpracy ze studentami z wielu wydziałów i właściwie każdego roku poszerzała horyzonty i wspierała budowanie dobrych kryteriów do podejmowania decyzji – w szczególności o wyborze specjalizacji. Również możliwość spotkania praktyków obecnych na rynku komercyjnym pozwalała dostrzec inną perspektywę oraz wartości, które były aktualnie pożądane czy kierunki rozwoju branży.
Czy Twoim zdaniem pracodawcy doceniają takie doświadczenie? Zwracają na nie uwagę w procesie rekrutacji, np. do programów stażowych takich jak e‑Xperience w Allegro?
Zdecydowanie! Myślę, że można powiedzieć, że czasy, w których od kogoś, kto dopiero zaczyna swoją drogę zawodową, wymaga się tych 10 mitycznych lat doświadczenia, są już za nami. Za to pracodawcy nauczyli się dostrzegać i doceniać w procesach rekrutacji niekomercyjne doświadczenie, które rozwinęło w kandydatach zdolności organizacyjne, komunikacyjne czy pracę zespołową.
Często powtarzam, że nowych bibliotek czy frameworków szybko możemy kogoś nauczyć, dając mu dobrego mentora, ale postawa, która sprawia, że możemy określić tę osobę jako easy to work with jest już czymś, co rozwija się latami.
W rekrutacji do programu e‑Xperience w Allegro – do której serdecznie Was zachęcam, bo właśnie ruszył nabór – szukamy nie tylko wiedzy, ale też błysku w oku, szczerego zainteresowania daną tematyką i właśnie tych miękkich umiejętności, które sprawiają, że wszystkim pracuje się ze sobą lepiej, sprawniej i skuteczniej. To ważne, bo dzięki temu możemy się rozwijać i koncentrować całą swoją energię na rozwiązywaniu wyzwań technicznych lub tworzeniu nowych rozwiązań z myślą o naszych użytkownikach, a właśnie po to przychodzi się do Allegro.
Jedna rada dla studentów WAT wchodzących na rynek pracy?
Polecam zacząć swoją karierę zawodową na jak najwcześniejszym etapie, angażując swój czas w programy stażowe, wybierając organizacje, które dają dużą swobodę i potencjał na zdobycie przekrojowego doświadczenia. I nie mówię tego tylko jako osoba, która przeszła podobną ścieżkę, ale też jako manager, który na co dzień obserwuje i wspiera studentów oraz świeżo upieczonych absolwentów właśnie w takim rozwoju.
W programie e‑Xperience byłem świadkiem kilku świetnie rozpoczynających się karier i z mojej perspektywy wszystkie miały te same cechy wspólne: dobra baza merytoryczna stażysty, często wyniesiona właśnie z uczelni, ciekawość i chęć rozwoju, nieprzeciętne zaangażowanie i odwaga, której czasem potrzeba, aby spróbować swoich sił w takim miejscu jak Allegro, gdzie tempo rozwoju i nabywania nowych umiejętności są wprost proporcjonalne do skali, w jakiej działa organizacja.
Jakie kierunki studiów w WAT są w Twojej opinii przyszłościowe?
Jestem przekonany, że każdy z kierunków jest w długim okresie przyszłościowy i wartościowy – przy czym krótkoterminowo występuje sezonowość silnie skorelowana z popytem rynkowym na wybrane specjalizacje.
Technologia bardzo dynamicznie się zmienia. W ostatnich latach najwięcej potrzeb powstało w obszarach związanych z danymi – promując kompetencje związane z danymi, ich zbieraniem, zarządzaniem nimi i ich przetwarzaniem. Wraz ze wzrostem dojrzałości rynku w zakresie podejmowania decyzji opartych o dane, potrzeba przesunęła się w stronę kompetencji DataOps i DevSecOps.
Na naszych oczach zaczęła się także rewolucja z wykorzystaniem AI, co jeszcze bardziej wzmocni zapotrzebowanie na kompetencje związane z bezpieczeństwem.
Jednocześnie jestem przekonany, że specjaliści z dobrym zrozumieniem podstaw, umiejętnością wykorzystania przekrojowej wiedzy i rozwiązywaniem realnych problemów będą zawsze potrzebni i dobrze wyceniani przez rynek. Jeśli zaczynałbym dzisiaj studia, to z całą pewnością myślałbym bardzo poważnie o kryptologii i kosmonautyce.
Dominika Naruszko
fot. archiwum prywatne
projekt graficzny: Katarzyna Puciłowska