Maciej Sobieraj, założyciel Społeczności architektów IT oraz architekt korporacyjny w Japan Tobacco International, absolwent Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej, w rozmowie z Dominiką Naruszko.
Dlaczego jesteś dumny z bycia absolwentem WAT?
WAT to unikalna na skalę kraju uczelnia łącząca podejście uniwersyteckie z politechniką. Przekazywana w Akademii wiedza teoretyczna osadzona jest w twardych realiach, m.in. wojskowych, ale nie tylko – dzięki temu unikamy zbytniego „oderwania się” od rzeczywistości. Uczelnia ma długą tradycję, wyjątkową renomę oraz szeroką sieć absolwentów, która pomaga w nawiązaniu wielu ciekawych kontaktów zawodowych.
Czym się zajmujesz zawodowo?
Po ukończeniu studiów kilka lat zajęło mi znalezienie mojego informatycznego „powołania”. Okazał się nim obszar architektury IT, a w ramach kolejnego kroku zająłem się również architekturą korporacyjną.
Obecnie, gdy zebrałem szerokie i różnorodne doświadczenie w wielu firmach, pracuję jako architekt korporacyjny w centrali międzynarodowego koncernu. Zajmuję się zarządzaniem portfelem technologicznym oraz krajobrazem aplikacyjnym w perspektywie globalnej. Często w swojej pracy mam do czynienia z różnymi kwestiami, które wychodzą poza standardowe, znane ramy IT, takimi jak: demokratyzacja IT, hiperautomatyzacja czy generatywne AI. Moją rolą jest budowanie rozwiązań przenikających przez silosy organizacyjne, które często budują własne, izolowane rozwiązania. Moja praca sprawia, że poszczególne obszary „rozmawiają” ze sobą.
Dodatkowo moje zainteresowania pchnęły mnie do założenia polskiej Społeczności architektów IT (https://architekturait.pl/) i chwilę później również zajęcia się edukacją osób zainteresowanych zarówno wejściem do świata architektury IT, jak i rozwojem w nim. Działam pod marką Droga architekta IT – https://drogaarchitektait.pl/. Ta aktywność wynika z moich obserwacji – zauważyłem ogromny brak talentów w obszarze architektury IT i nikłe zainteresowanie akurat tą – fascynującą przecież – ścieżką zawodową.
Twoje największe osiągnięcie zawodowe?
W mojej dosyć już długiej karierze zawodowej trudno mi wskazać jedną rzecz, którą mógłbym nazwać największym osiągnięciem zawodowym. Powiedziałbym, że moim sukcesem jest to, że pomimo porażek i dzięki sukcesom nie zaprzestałem swojego rozwoju zawodowego. Dzięki temu osiągnąłem taki moment, że mam obecnie pracę, która pozwala mi na realizację moich pasji. Połączenie pracy z pasją pozwala na idealne zawodowe spełnienie.
Dlaczego warto studiować w WAT?
Studia w Wojskowej Akademii Technicznej nie należą do najłatwiejszych, ale w zamian oferują dużą ilość wiedzy i umiejętności przydatnych w rozwoju kariery, między innymi dzięki wykładowcom, którzy są zaangażowanymi praktykami. Współpraca z jednostkami biznesowymi, jaką prowadzi WAT, wzmacnia ten praktyczny aspekt przekazywanej wiedzy.
Jak studia pomogły Ci w rozwoju kariery zawodowej?
Studia zapewniły mi doskonałe podstawy do poszukiwania mojej ścieżki w IT w każdym możliwym obszarze. Co więcej, przygotowały mnie również mentalnie, zapewniając odpowiednią odporność na wyzwania kariery zawodowej. Było to szczególnie ważne choćby podczas wieloletniej pracy w czołowej firmie konsultingowej, czyli bardzo wymagającej branży. Nie mogę również nie wspomnieć o nawiązanych znajomościach, które są bardzo cenne dla rozwoju kariery zawodowej – nadal jestem w stałym kontakcie z kolegami ze studiów.
Jakie kompetencje i umiejętności nabyte w WAT sprawdziły się w życiu zawodowym?
W mojej roli architekta korporacyjnego bardzo mocno sprawdzają się umiejętności związane z ciągłym rozwojem, nauką, poszerzaniem wiedzy i wychodzeniem poza znane obszary. Jednocześnie niezastąpiony jest inny obszar, jaki rozwijają studia w WAT, czyli twarde stąpanie po ziemi i zwracanie uwagi na rzeczywistą wartość oferowaną przez budowane rozwiązania. Również wiedza zdobyta podczas studiów na różnych zajęciach po latach okazuje się przynosić owoce. Często, gdy wchodzę w nowy temat, mam już pewne podstawy, które zdobyłem w Wojskowej Akademii Technicznej. Nie muszę więc zaczynać od zera.
WAT ma bogatą ofertę zajęć dodatkowych – m.in. kół naukowych i sportowych. Czy podczas studiów robiłeś coś „ponad program”?
Program studiów na Wydziale Cybernetyki był na tyle rozbudowany, że koncentrowałem się przede wszystkim na pogłębianiu wiedzy w ramach zajęć i nauki własnej. Natomiast dzięki sieci kontaktów – obejmujących nie tylko studentów, ale również wykładowców – miałem możliwość wykonywania rozwijającej pracy. To umożliwiło mi zbudowanie odpowiedniego doświadczenia zawodowego, jeszcze zanim ukończyłem studia.
Jedna rada dla studentów WAT wchodzących na rynek pracy?
Nie czekajcie z wejściem na rynek do zakończenia studiów – warto zacząć budować swoje doświadczenie zawodowe jak najszybciej. Stały kontakt z rynkiem pracy umożliwia korygowanie na bieżąco swojej ścieżki edukacyjnej oraz spokojne budowanie CV.
Jakie kierunki studiów w WAT są w Twojej opinii przyszłościowe?
Pomimo wieszczonego „końca wszystkiego” z powodu rewolucji związanej ze sztuczną inteligencją bardzo ważne będą kierunki dające szeroką fundamentalną wiedzę w zakresie technologii. Technologia będzie coraz bardziej obecna w naszym życiu, konieczne więc stanie się jej lepsze zrozumienie i przez to efektywniejsze wykorzystanie. Na pewno zagadnienia związane z Internetem rzeczy czy cyberbezpieczeństwem będą na topie w najbliższych latach, ale również podstawowe zagadnienia związane z zarządzaniem krajobrazem technologicznym w firmach.
Dominika Naruszko
fot. archiwum prywatne
projekt graficzny: Katarzyna Puciłowska