Z dr. inż. Kamilem Bechtą, absolwentem Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej, Line Managerem, RF EMF Exposure Expertem w firmie Nokia, rozmawia Dominika Naruszko.
Dlaczego jesteś dumny z bycia absolwentem WAT?
Jestem dumny i wdzięczny przede wszystkim dlatego, że w trakcie studiów poznałem wykładowców, dzięki którym mogłem zacząć budować swoją ścieżkę zawodową na solidnym gruncie. Były to zarówno podstawy techniczne, wiedza i umiejętności, jak i proste przyjacielskie rady. Wiele dla mnie znaczy to, że do dziś jestem w stałym kontakcie z tymi osobami, że możemy uczestniczyć we wspólnych projektach oraz wymieniać się wiedzą i doświadczeniem.
Czym się zajmujesz zawodowo?
Już od ponad 13 lat pracuję w firmie Nokia. Zaczynałem od dosyć wymagającego stanowiska, jakim była rola delegata do organizacji standaryzacyjnej 3GPP. Pamiętam, że przez dłuższy czas byłem najmłodszym członkiem naszej firmowej delegacji, a także jednym z najmłodszych spośród wszystkich firm z całego świata reprezentowanych w mojej grupie roboczej 3GPP. Mimo to solidne podstawy techniczne zdobyte podczas studiów w WAT pozwoliły mi szybko nadrobić braki w doświadczeniu. Podczas 4 lat na tym stanowisku przygotowałem i przedstawiłem ponad 100 kontrybucji. Dzięki temu miałem również możliwość zwiedzenia takich miast jak: San Francisco, Nowy Orlean, Chicago, Nowy Jork, Rio de Janeiro, Paryż, Hongkong, Seul, Tokio czy Singapur.
Moje kolejne stanowisko wiązało się już mniej z pracą w standaryzacji, a bardziej z pracą badawczą. Jako kierownik zespołu technicznego do spraw koegzystencji systemu 5G w dziale Bell Labs mogłem uczestniczyć w pracach badawczych, których wyniki były kontrybuowane m.in. do: 3GPP, ITU, ETSI, IEEE, FCC oraz WInnForum. To również w tym czasie zacząłem pracę nad moją rozprawą doktorską.
Moje stanowisko łączy funkcję kierownika zespołu produktowego w dziale Mobile Networks z funkcją reprezentanta Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (PKN) w Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (International Electrotechnical Commission – IEC). Moja obecna praca techniczna związana jest z modelowaniem matematycznym, pomiarami oraz opracowywaniem międzynarodowych standardów dotyczących oceny ekspozycji na promieniowanie elektromagnetyczne pochodzące od anten stacji bazowych.
Twoje największe osiągnięcie zawodowe?
Mam nadzieję, że moje największe osiągnięcie zawodowe ciągle przede mną, inaczej ciężko byłoby zmotywować się do pracy i dalszego rozwoju zawodowego.
Z dotychczasowych dokonań mógłbym wymienić współautorstwo w międzynarodowych patentach i publikacjach, a także obronę z wyróżnieniem mojej rozprawy doktorskiej w WAT. Jestem szczególnie dumny z tego, że tę rozprawę udało mi się przygotować w trybie eksternistycznym, w moim czasie wolnym i bez wpływu na moje obowiązki zawodowe. Moja rozprawa skupiała się na praktycznych zastosowaniach nauki w przemyśle oraz standaryzacji, co zostało docenione przez jurorów konkursu Innowator Mazowsza w 2022 roku i nagrodzone pierwszym miejscem w kategorii Innowacyjny Naukowiec. W tym samym roku moja rozprawa została również wyróżniona w konkursie organizowanym przez Fundację Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych.
Warto wspomnieć również nagrodę w kategorii Shining Star za indywidualne osiągnięcia techniczne w konkursie organizowanym przez Centrum Technologiczne Nokii we Wrocławiu, a także wygłoszenie referatów plenarnych podczas wydarzeń takich jak: warsztaty ITU w Warszawie w 2017 roku, konferencja EMC Europe w Krakowie w 2023 roku lub panel dyskusyjny Tech Date#4 we Wrocławiu w roku 2024.
Wyróżnieniem jest dla mnie również funkcja kierownika delegacji z ramienia PKN do grup roboczych IEC TC 106 oraz Cenelec TC 106X, którą sprawuję od 2022 roku. W tym czasie uczestniczyłem w pracach nad międzynarodowymi standardami IEC 62232:2022 oraz IEC TR 62669, które na swoich listach bibliograficznych zawierają odniesienia do moich publikacji.
Dlaczego warto studiować w WAT?
Wojskowa Akademia Techniczna oferuje przyszłym studentom kompleksowe kursy pozwalające po kilku latach zostać absolwentem konkurencyjnym na rynku pracy. Wystarczy zapoznać się z ofertą dydaktyczną uczelni – ona sama się broni.
To, co jeszcze pozytywnie wyróżnia studia w WAT, to moim zdaniem dodatkowa nauka dyscypliny i wyjątkowe poczucie przynależności do akademickiej społeczności, która jest bardzo zespolona. Czasu spędzonego w takim otoczeniu się nie zapomina.
Jak studia pomogły Ci w rozwoju kariery zawodowej?
Wymieniłbym w tym miejscu solidne podstawy techniczne, a przede wszystkim specjalizację uzyskaną na ostatnich latach studiów magisterskich. Nie bez znaczenia była również samodzielność w planowaniu pracy, nacisk na szczegóły, umiejętność wyciągania wniosków ze swoich badań oraz dyscyplina.
Swoim współpracownikom powtarzam często jedną z rad usłyszanych podczas studiów w WAT: dobry inżynier nie musi wiedzieć wszystkiego – wystarczy, że wie, gdzie tego szukać.
Jakie kompetencje i umiejętności nabyte w WAT sprawdziły się w życiu zawodowym?
To, że zaraz po studiach udało mi się dostać posadę w Nokii w dziale związanym z międzynarodową standaryzacją i badaniami, to przede wszystkim zasługa doświadczenia zdobytego podczas projektów badawczych prowadzonych w WAT. Dzięki temu jeszcze podczas studiów magisterskich mogłem nauczyć się obsługi komercyjnego sprzętu telekomunikacyjnego używanego przez operatorów, przygotowywałem moje pierwsze publikacje, spotykałem się z innymi partnerami międzynarodowego konsorcjum oraz prowadziłem moje pierwsze zajęcia ze studentami. Wszystko to dodawało mi pewności siebie podczas rozmowy rekrutacyjnej oraz podczas pierwszych dni pracy.
Udział w projektach badawczych jeszcze w trakcie trwania studiów magisterskich był możliwy dzięki przejściu na indywidualny tryb studiów. Dzięki temu mogłem pracować częściej z moim promotorem i jego zespołem, a tym samym zdobywać cenne doświadczenie badawcze i dydaktyczne.
WAT ma bogatą ofertę zajęć dodatkowych – m.in. kół naukowych i sportowych. Czy podczas studiów robiłeś coś „ponad program”?
Uczestniczyłem w projektach badawczych, prowadziłem swoje pierwsze zajęcia laboratoryjne i ćwiczenia ze studentami młodszych roczników oraz pisałem pierwsze publikacje.
Jedna rada dla studentów WAT wchodzących na rynek pracy?
Ostatnio często spotykam się z opinią, że na rynku pracy bardziej liczą się umiejętności niż dyplom. O ile pewne kompetencje można zdobyć poza uczelnią, to specjalistyczna wiedza i doświadczenie są często niemożliwe do nadrobienia. Dlatego studentom WAT radziłbym zarówno poważne podejście do uczestniczenia w kursach przewidzianych w programie uczelni, jak i stawianie na zdobywanie praktycznych umiejętności szczególnie podczas ostatnich lat studiów.
Jakie kierunki studiów w WAT są w Twojej opinii przyszłościowe?
Na pewno duże znaczenie dla przemysłu, nauki i bezpieczeństwa wewnętrznego ma dalsze kształcenie w WAT wysokiej klasy specjalistów w zakresie energetyki oraz cyberbezpieczeństwa – absolwenci takich kierunków studiów nie powinni mieć problemów z odnalezieniem się na rynku pracy.
Myślę również, że dzięki posiadanemu zapleczu technicznemu i doświadczonej kadrze Wojskowa Akademia Techniczna mogłaby przygotować bardzo konkurencyjną ofertę studiów podyplomowych dotyczących inżynierii systemów sztucznej inteligencji. Szczególnie w mojej branży posiadanie podstawowych umiejętności tworzenia algorytmów opartych np. na sieciach neuronowych lub teorii grafów jest mile widziane u kandydatów do pracy. Już teraz podczas studiów w WAT studenci zdobywają takie kompetencje.
Dominika Naruszko
fot. archiwum prywatne
projekt graficzny: Sebastian Jurek/Katarzyna Puciłowska