Bartłomiej Wielocha w #KlubieAbsolwentów WAT

Z Bartłomiejem Wielochą, absolwentem Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa WAT, Technical Directorem w Sierra Balmain Property Management, rozmawia Dominika Naruszko.

Dlaczego jesteś dumny z bycia absolwentem WAT?

Wojskowa Akademia Techniczna to renomowana uczelnia, rozpoznawalna nie tylko na rynku polskim, lecz także wyróżniająca się na świecie. Gdy podejmowałem decyzję o studiach, szukałem ciekawych kierunków, które mnie interesowały. Po zapoznaniu się z ofertą WAT zdecydowałem, że będę ubiegać się o miejsce. Z perspektywy czasu nadal uważam, że to był dobry wybór.

Czym się zajmujesz zawodowo?

Obecnie zacząłem pracę na stanowisku Technical Director w firmie Sierra Balmain Property Management.

Wcześniej pracowałem też m.in. na stanowisku Facility Managera w firmie CPI Property Group. Do moich obowiązków należało zarządzanie nieruchomościami biurowymi pod kątem technicznym. Moja praca polegała na szeroko pojętym utrzymaniu technicznym budynków biurowych, m.in. nadzór nad poprawnym funkcjonowaniem wszystkich instalacji technicznych budynku. Nadzorowałem wszelkie prace firm technicznych i byłem odpowiedzialny za kilka dużych obiektów w Warszawie.

Twoje największe osiągnięcie zawodowe? 

W swojej pracy lubię wyzwania i każda niestandardowa sytuacja, którą rozwiązałem dzięki doświadczeniu i wiedzy eksperckiej, buduje we mnie poczucie satysfakcji, że jestem w tym miejscu, bo sam na to zapracowałem – to oceniam jako najważniejsze dla mnie osiągnięcie. Moje zaangażowanie, sumienność i dokładność w pracy pozwoliły mi się wyróżniać na tyle, by to pracodawcy z rynku o mnie zabiegali. Daje to naprawdę spory komfort, a dodatkowo motywuje do dalszego rozwoju.

Dlaczego warto studiować w WAT? 

Ponieważ można uzyskać mocne, fundamentalne podstawy wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej, która pozwala na wyróżnienie się na rynku pracy.

Jak studia pomogły Ci w rozwoju kariery zawodowej? 

Wiedza, którą zdobyłem na uczelni, bardzo mi pomogła, szczególnie na początku mojej drogi zawodowej. Zaraz po studiach zacząłem pracę w obszarze automatyzacji budynków i dzięki znajomości obszarów takich jak automatyka, sterowanie czy systemy informatyczne od razu wiedziałem, co dokładnie powinienem robić, jak mam wykonywać zadania, na co zwracać uwagę w pracy. Oczywiście wraz z budowaniem doświadczenia i z upływem czasu wiele rzeczy może się zmienić – choćby instalacje ewoluują, są modernizowane, zmienia się interfejs czy sposób sterowania i programy, ale gdy ma się solidne podstawy, to nie stanowi to wyzwania. Logika pracy systemów jest podobna. Co więcej, nawet podstawowe umiejętności techniczne później pozwalają szybko „załapać” nowe programy w pracy.

Jakie kompetencje i umiejętności nabyte w WAT sprawdziły się w życiu zawodowym?

Na pewno były to między innymi: wiedza z zakresu automatyki i sterowania, wiedza o zasadach projektowania, wytwarzania i eksploatacji, znajomość programów takich jak AutoCad, którego używam też w swojej pracy, czy SolidEgde, MasterCam, EgdeCam, Solid Works.

Podczas studiów uzyskałem także Certificate Of Completion z programu AutoCad, który bardzo pomaga mi w codziennych obowiązkach właściwie od początku mojej kariery zawodowej.

WAT ma bogatą ofertę zajęć dodatkowych – m.in. kół naukowych i sportowych. Czy podczas studiów robiłeś coś „ponad program”? 

Podczas studiów byłem członkiem, a później dowódcą oddziału historycznego Legii Nadwiślańskiej WAT specjalizującego się w rekonstrukcjach historycznych. Zachęcam studentów do angażowania się w takie inicjatywy. To doskonały sposób na rozwijanie zainteresowań, poznawanie nowych ludzi, także pasjonatów – zarówno z Polski, jak i z innych krajów. Wiele z tych znajomości utrzymuję do dzisiaj. To także czas na zdobycie ciekawych doświadczeń.

Jedna rada dla studentów WAT wchodzących na rynek pracy?

Gromadźcie wiedzę i doświadczenie podczas studiów – to szybko zaowocuje. Zrealizowane na studiach projekty, znajomość konkretnych programów używanych w firmach i gruntowna wiedza w Waszym obszarze pozwolą Wam zdobyć pierwszą pracę i niezbędne na rynku doświadczenie zawodowe. Warto już od początku być aktywnym i systematycznym – studia są wymagające, ale jeżeli włożycie w nie wysiłek, to zaprocentuje.

Jakie kierunki studiów w WAT są w Twojej opinii przyszłościowe? 

Perspektywicznym i obszernym kierunkiem jest mechatronika. Dzięki jej różnorodności pasjonaci kierunków technicznych mogą znaleźć fascynujące obszary dla siebie. Gdy robimy to, co nas interesuje i angażujemy się w to, praca znajdzie nas niemal sama.

Dominika Naruszko

fot. archiwum prywatne

projekt graficzny: Sebastian Jurek/Katarzyna Puciłowska