Nauka nieustannie prowadzi nas ku nowym odkryciom, które mogą zmienić diametralnie nasze postrzeganie świata i nas samych. Przekonali się o tym uczestnicy 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, którzy tłumnie przybyli na największą imprezę plenerową w Polsce. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska trzech kół naukowych z Wojskowej Akademii Technicznej. Zaprezentowane przez nie eksperymenty i doświadczenia przyciągnęły osoby zafascynowane nauką.
Uczestnicy Pikniku Naukowego, który na dobre już wrócił na PGE Narodowy mogli odwiedzić 7 stref: Twórców, Przyszłości, Organizatorów, Cywilizacji, Kultowych Eksperymentów, Rodzinną oraz Zdrowia, a także obejrzeć pokazy na specjalnie przygotowanej scenie.
Koło Naukowe Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej WAT zaprezentowało swój bogaty program w „Strefie Zdrowia”. Stanowisko cieszyło się przez cały dzień ogromną popularnością. Rodziny spędzały przy nim bardzo dużo czasu uczestnicząc po kolei w zorganizowanych pokazach. Zainteresowaniem cieszyły się szczególnie: szukanie prądu w mięśniach podczas siłowania na rękę, szybki spacer po desce w wirtualnej rzeczywistości, zakładanie i testowanie symulatorów starości oraz składanie protezy.
„Nie zależnie od wieku każdy mógł doświadczyć ciekawych wrażeń, odczuć, dowiedzieć się czegoś o swoim ciele, gdzie niekiedy emocje towarzyszące zwiedzającym były bardzo duże i każdy z nich opuszczając stanowisko miał w głowie myśl „Nie do wiary!” – mówi dr inż. Michał Stankiewicz, opiekun Koła.
W „Strefie Kultowych Eksperymentów” swój program zaprezentowały dwa koła naukowe: Koło Naukowe Fizyki i Inżynierii Fotonicznej WAT oraz Koło Naukowe Chemików Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT.
Ci pierwsi zaprezentowali ciekawe pokazy optyczne w szerokim spektrum światła od ultrafioletu, poprzez wszelkie barwy światła białego, aż po bliską podczerwień. Spodobały się one szczególnie młodym uczestnikom Pikniku. Demonstrując dodatkowo efekty polaryzacyjne osiągnęli cel, jaki postanowili sobie organizatorzy Pikniku Naukowego – pokazali magię nauki.
Eksperymenty Koła Naukowego Chemików Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT były równie widowiskowe. Przygotowane pokazy pirotechniczne, podczas których zaprezentowano m.in. wyroby o obniżonym poziomie hałasu czy skład mieszaniny pirotechnicznej ognia niebieskiego o wysokim nasyceniu barwy budziły w publiczności bardzo żywe reakcje.
Studenci Koła Naukowego Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej WAT wzięli również udział w nagraniu Polskiego Radia. Studentki Zuzanna Zawisza oraz Ada Sobczyk opowiadały o symulatorach starości. Dodatkowo opiekun Koła dr inż. Michał Stankiewicz wraz ze studentami Karoliną Pielą oraz Jakubem Karwackim wzięli udział w audycji na żywo w Programie Drugim Polskiego Radia, gdzie rozmawiali z prowadzącymi o organizowanych pokazach i studiowaniu w WAT.
Opis wszystkich prezentacji WAT i lokalizacja stoisk kół naukowych.
oprac. Marcin Wrzos
fot. materiały WAT