Wojskowa Akademia Techniczna odgrywa w Polsce ważną rolę w opracowywaniu innowacyjnych technologii wzmacniających cyberbezpieczeństwo. Niektóre z tych rozwiązań zostaną zaprezentowane podczas Międzynarodowego Kongresu Cyberbezpieczeństwa INSECON 2024, który odbędzie się w dniach 15 – 16 kwietnia w Poznaniu. Wydarzenie przyczynia się do promowania najnowszych osiągnięć w dziedzinie obronności cyfrowej i wyznacza kierunki budowania bezpieczniejszej przyszłości w cyberprzestrzeni.
W Międzynarodowym Kongresie Cyberbezpieczeństwa INSECON, uczestniczyć będą wybitni eksperci i praktycy. Ich celem będzie omówienie i zdefiniowanie nowych kierunków w zakresie ochrony cyberprzestrzeni, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów o kluczowym znaczeniu dla stabilności i bezpieczeństwa państwa.
Wśród prelegentów znajdą się m.in. wykładowcy z elitarnych studiów podyplomowych MBA Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem, które są prowadzone na Wydziale Cybernetyki WAT. Robert Kośla (Główny Architekt Cyberbezpieczeństwa na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki w globalnym zespole Security Service Line, Microsoft) i Mirosław Maj (Prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń) zaprezentują 15 kwietnia o godz. 11.45 wykład pt. „Najwięksi przeciwnicy NATO w domenie cybernetycznej”.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się również: Władysław Kosiniak-Kamysz Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej, Krzysztof Gawkowski – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Cyfryzacji, gen. dyw. Karol Molenda – Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Adam Haertle – założyciel i redaktor naczelny portalu ZaufanaTrzeciaStrona.pl oraz Adam Lange – Dyrektor ds. aktywnego monitoringu, Standard Chartered Bank. Prowadzącymi konferencję będą Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa MON – Dominik Rozdziałowski oraz Zastępca Dowódcy WOC i Szef CSIRT MON – płk Łukasz Jędrzejczak.
WAT znalazł się również wśród wystawców Strefy Expo na INSECON 2024. Na specjalnie przygotowanym stoisku zaprezentowane zostaną wybrane technologie z zakresu cyberbezpieczeństwa. Uczestnicy będą mogli zapoznać się m.in. z systemem wykrywania botów w sieci korporacyjnej BotTROP oraz narzędziem do analizy struktur sieciowych, propagacji informacji oraz detekcji źródeł RPaSDT.
Pierwszy projekt to innowacyjne narzędzie, które dzięki wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji zwiększa bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych, a tym samym danych użytkowników, którzy do niej należą. Identyfikuje nie tylko znane zagrożenia, lecz także te dotychczas nierozpoznane.
Oprogramowanie RPaSDT pozwala ustalić, skąd pochodzą fake newsy i jak rozprzestrzeniają się w mediach społecznościowych.
Podczas Kongresu zostaną uruchomione widowiskowe strefy specjalne: CyberHackLab – zespołowe rozgrywki, których celem jest ochrona cyberprzestrzeni, Cyber Twierdza – gra symulacyjna polegająca na budowie skutecznego systemu zabezpieczeń środowiska teleinformatycznego i jego ochrony, Strefa Start-upów – w której zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania z zakresu ochrony teleinformatycznej.
Kongres jest organizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej w kooperacji z Grupą MTP. WAT jest patronem branżowym wydarzenia.
oprac. Marcin Wrzos