Festiwal Nauki to największe i najstarsze święto nauki w Polsce. Na uczestników czeka ponad 900 wydarzeń popularnonaukowych organizowanych przez 115 uczelni i organizacji zajmujących się propagowaniem nauki. Woskowa Akademia Techniczna zaprasza na wykłady on-line prof. Pawła Perkowskiego z Wydział Nowych Technologii i Chemii WAT.
Patronem 28. edycji Festiwalu Nauki jest Władysław Zamoyski – działacz społeczny, który całe życie poświęcił służbie ojczyźnie. W Warszawie w dniach 20 – 29 września odbędą się m.in. wykłady, wystawy, warsztaty czy gry edukacyjne. Otwarte drzwi do instytucji badawczych pozwolą uczestniczyć w codziennej pracy naukowców i poznania nauki wszystkimi zmysłami.
„Organizowane w naszej uczelni festiwalowe spotkania skierowane są dla wszystkich zainteresowanych nauką, a szczególnie dla uczniów szkół średnich zainteresowanych fizyką. Festiwal jest otwarty dla wszystkich bez względu na wykształcenie i wiek” – zaprasza Karol Komorowski, kierownik Działu Nauki WAT.
Wojskowa Akademia Techniczna na 28. Festiwalu Nauki zaprezentuje dwa wykłady dr hab. inż. Pawła Perkowskiego, prof. WAT, z Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT. Premiera on-line zaplanowana jest na 23 września o godz. 10.00 na profilu WAT na YouTube.
Pierwszy wykład będzie dotyczył „procy grawitacyjnej”, która umożliwia dalekie loty do odległych planet naszego układu słonecznego. Dzięki temu nie musimy dysponować masywnymi rakietami z dużymi siłami ciągu silników. Mechanizm „procy grawitacyjnej” wykorzystuje sąsiedztwo planet, które satelita spotyka po drodze swojej wyprawy.
Podczas drugiego wykładu prof. Paweł Perkowski omówi siły bezwładności. W drugiej zasadzie dynamiki Newton stwierdził, że przyspieszenie jakie uzyskuje ciało jest rezultatem działania siły na to ciało. Jednak sprawy się komplikują w układach nieinercjalnych. Podczas wykładu ten sam ruch zostanie jednocześnie przeanalizowany z punktu widzenia układu nieinercjalnego i inercjalnego. Na zakończenie poruszony zostanie temat sztucznej grawitacji i omówione metody jej wytwarzania.
Od lat udział WAT w Festiwalu Nauki koordynuje Dział Nauki, który popularyzuje naukę również na innych wydarzeniach, takich jak Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik czy Bemowski Piknik Naukowy. Wszystkich zainteresowanych prosimy i kontakt z Panią Elżbietą Łubą (elzbieta.luba@wat.edu.pl).
Nieodłączną częścią Festiwalu Nauki jest plebiscyt publiczności. W tym roku publiczność będzie oceniać organizatorów w trzech kategoriach: spotkania całodniowe, wykłady i pozostałe wydarzenia. Głos będzie można oddać do 7 października.
oprac. Marcin Wrzos