Dr inż. Michał Wroński z Wydziału Cybernetyki WAT zdobył prestiżowe stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wyróżnienie to jest przyznawane młodym naukowcom, którzy wykazują się wybitnymi osiągnięciami w działalności naukowej.
W tym roku do ministerstwa nauki wpłynęło 1708 wniosków. Wyróżnienie otrzymało 228 młodych naukowców, w tym 32 doktorantów. Stypendium jest przyznawane na trzy lata.
Dr inż. Michał Wroński zajmuje się szeroko pojętą kryptologią. Do 2023 r. pełnił zawodową służbę wojskową w Wojskowej Akademii Technicznej, a do rezerwy przeszedł w stopniu majora. Od 2020 r. zajmuje się w szczególności wyżarzaniem kwantowym. Do swoich najważniejszych osiągnięć naukowych zalicza pierwsze praktyczne wyniki rozwiązywania problemu logarytmu dyskretnego w ciele skończonym oraz na krzywych eliptycznych z wykorzystaniem metod kwantowych.
Michał Wroński z Instytutu Matematyki i Kryptologii Wydziału Cybernetyki WAT od początku jest związany z Wojskową Akademią Techniczną. Studia magisterskie ukończył w roku 2011, uzyskując stopień podporucznika, a następnie w 2018 r., obronił rozprawę doktorską pt. “Zastosowanie ciał rozszerzonych i specjalnych postaci krzywych eliptycznych w celu przyspieszenia obliczania krotności punktu na krzywej eliptycznej”.
„Chociaż do stypendium zgłosiła mnie Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy, która jest moim głównym miejscem pracy, to jako wieloletni i oczywiście wciąż aktualny pracownik Wojskowej Akademii Technicznej muszę podkreślić, że uzyskanie tego stypendium byłoby całkowicie niemożliwe bez prac naukowych i badawczo-rozwojowych, które realizowałem w WAT. Chciałbym w tym miejscu podziękować wszystkim swoim współpracownikom z Wojskowej Akademii Technicznej: przełożonym, współautorom, doktorantom i studentom, gdyż sukces jednej osoby nigdy nie jest możliwy bez wsparcia i pomocy innych osób” – mówi dr inż. Michał Wroński.
Michał Wroński brał udział w wielu projektach badawczo-rozwojowych. Wypromował wiele prac inżynierskich i magisterskich, a jego studenci byli laureatami wielu prestiżowych konkursów na najlepsze prace dyplomowe.
oprac. Marcin Wrzos
fot. Krzysztof Mańk