Nagrodę Daniel Vorländer Lectures otrzymała dr hab. inż. Eva Otón, prof. WAT, z Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT. Laureatka wygłosiła wykład na temat spiralnych i sferycznych struktur obserwowalnych w nematykach chiralnych, uzyskanych dla różnej chiralności mieszanin ciekłokrystalicznych w wybranych warunkach topologicznych.

Prof. Eva Otón z Wojskowej Akademii Technicznej została uhonorowana przez Niemieckie Towarzystwo Ciekłych Kryształów. Podczas konferencji na Uniwersytecie Duisburg-Essen, w której uczestniczyli wybitni naukowcy z całego świata otrzymała nagrodę Daniel Vorländer Lectures. Wyróżnienie przyznawane jest osobom zaczynającym dopiero samodzielną karierę naukową.

50. Niemiecka Konferencja Ciekłych Kryształów (GLCC) odbyła się w Essen. W tym roku wydarzenie zostało zorganizowane przez prof. dr. Michaela Giese i prof. dr. Jensa Voskuhla oraz ich grupy robocze. Po raz kolejny była to okazja dla naukowców z całego świata do podzielenia się wiedzą i spostrzeżeniami na temat badań nad ciekłymi kryształami.

Konferencja zorganizowana przez Niemieckie Towarzystwo Ciekłych Kryształów trwała trzy dni, a jej zwieńczeniem było przyznanie nagród GLCC. Uczestniczyło w niej około 60 naukowców z całego świata. Nagrodę Daniel Vorländer Lectures otrzymała dr hab. inż. Eva Otón, prof. WAT, z Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT. Laureatka wygłosiła wykład na temat spiralnych i sferycznych struktur obserwowalnych w nematykach chiralnych, uzyskanych dla różnej chiralności mieszanin ciekłokrystalicznych w wybranych warunkach topologicznych.

Prof. Eva Otón swoją karierę naukową rozpoczynała na Universidad Politécnica de Madrid. Od 2015 roku związana jest z Wojskową Akademią Techniczną. Posiada również doświadczenie w pracy na styku nauki i przemysłu w Japonii, gdzie przez dwa lata była zatrudniona w Nikon and Essilor International Joint Research Center.

W Wojskowej Akademii Technicznej prof. Eva Otón rozwija nowe rodziny urządzeń fotonicznych. W toku swych badań w WAT opracowała m.in. unikalną metodę wytwarzania doskonale zorganizowanych, makroskopowych struktur fazy błękitnej ciekłego kryształu. Wraz z zespołem naukowym stworzyła urządzenia fotoniczne do sterowania kierunkiem biegu wiązki laserowej. Są one zdolne do odchylnia wiązki światła w jednej płaszczyźnie. Mają potencjał aplikacyjny m.in. w technologiach lotniczych i kosmicznych.

W specjalnej edycji Liquid Crystals for Scientific Reports czasopisma Nature ukazał się artykuł „All-optical 3D blue phase photonic crystal switch with photosensitive dopants” opisujący badania nad stworzeniem trójwymiarowego kryształu fotonicznego opartego na ciekłych kryształach, który zmienia strukturę kryształu za pomocą światła. Jest to w pełni optyczny, przestrajalny światłem przełącznik fotoniczny. Współautorami artykułu są dr inż. Przemysław Morawiak i dr inż. Wiktor Piecek, prof. WAT z Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT oraz dr inż. Martin Cigl, mgr Sergei Mironov i dr inż. Alexej Bubnov z Czeskiej Akademii Nauk.

Prace badawcze są prowadzone w ramach projektu „HoloBlue”, który jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) w ramach konkursu OPUS.

oprac. Marcin Wrzos

fot. Katarzyna Puciłowska