18 kwietnia 2024 r. w Radiowym Centrum Naukowo – Dydaktycznym Wydziału Elektroniki WAT odbyło się inauguracyjne seminarium w ramach cyklu „WAT ICT Days”. Przedstawiciele firmy Cambium Networks Global Defense Solutions opowiedzieli m.in. o beam steering antenna i innych nowoczesnych technologiach z zakresu szerokopasmowej łączności radioliniowej. Celem cyklu jest pokazanie najnowszych trendów technologicznych w projektowaniu i eksploatacji rozwiązań ICT.

18 kwietnia 2024 r. w Radiowym Centrum Naukowo-Dydaktycznym Wydziału Elektroniki WAT odbyło się inauguracyjne seminarium w ramach cyklu „WAT ICT Days”. Przedstawiciele firmy Cambium Networks Global Defense Solutions opowiedzieli na nim m.in. o beam steering antenna i innych nowoczesnych technologiach z zakresu szerokopasmowej łączności radioliniowej. Celem cyklu jest pokazanie najnowszych trendów technologicznych w projektowaniu i eksploatacji rozwiązań ICT.

Dynamiczny rozwój współczesnych technik oraz technologii informacyjnych i komunikacyjnych, potocznie nazywanych ICT (ang. Information and Communications Technologies), wpływa na funkcjonowanie społeczeństw oraz wielu gałęzi gospodarki. Coraz większe znaczenie ICT jest obserwowane również w dziedzinie wojska, służb mundurowych i instytucji państwowych.

Cykl seminariów „WAT ICT Days” zainaugurowało spotkanie z przedstawicielami firmy Cambium Networks Global Defense Solutions, która w 2011 r. wydzieliła się z firmy Motorola i obecnie należy do wiodących producentów bezprzewodowych technologii komunikacyjnych oferowanych dla wojska oraz zastosowań specjalnych. Zostało ono poprowadzone przez Nicka Baxtera – Dyrektora Regionalnego z działu Global Defense and Security, Sylwestra Chojnackiego – Dyrektora Regionalnego na obszar CEE&CIS oraz Sebastiana Opielę – Dyrektora technicznego na obszar CEE&CIS.

Podczas spotkania omówione zostały bezprzewodowe technologie komunikacyjne, które rozwija i oferuje dział Global Defense and Security. Szczególny nacisk został położony na kwestie zarządzania pasmem radiowym i bezpieczeństwa systemu. Przedstawiono rozwiązanie radiolinii szerokopasmowej z technologią anteny ze sterowaną wiązką (ang. beam steering antenna), która pozwala na szybkie zestawienie łącza bez potrzeby dokładnego wizowania anten pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem. W praktycznej części seminarium podchorążowie WAT zademonstrowali proces rozstawiania 18-metrowego systemu antenowego.

Głównym inicjatorem, pomysłodawcą i koordynatorem cyklu seminariów „WAT ICT Days” jest mgr inż. Dariusz Zmysłowski, asystent w Instytucie Systemów Łączności WAT. Nad wydarzeniem patronat honorowy objął Rektor-Komendant Wojskowej Akademii Technicznej, gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.

Seminaria w ramach „WAT ICT Days” są skierowane do studentów i kadry WAT, ale również studentów i pracowników innych uczelni oraz ekspertów wojskowych i cywilnych. Aby umożliwić wszystkim zainteresowanym możliwość uczestniczenia w wydarzeniu organizatorzy zdecydowali się na formę hybrydową. Każdy, kto wcześniej się zarejestrował mógł wziąć udział w seminarium zdalnie. Była do bardzo dobra decyzja, ponieważ wydarzenie zgromadziło szerokie grono uczestników zarówno z instytucji wojskowych, uczelni, jak i firm współpracujących z WAT.

Organizatorzy planują kontynuowanie spotkań w ramach „WAT ICT Days”. Będziemy o nich informować z wyprzedzeniem, dlatego prosimy o obserwowanie strony internetowej organizatorów oraz naszych mediów społecznościowych.

oprac. Marcin Wrzos

fot. Mariusz Maciejewski