Studentka WAT pracuje nad podniesieniem poziomu bezpieczeństwa systemów informatycznych. Inż. Weronika Buras zaprojektowała i stworzyła na potrzeby swojej pracy dyplomowej narzędzie wspomagające migrację systemów informatycznych w myśl zasady Zero Trust Architecture. #młodainnoWATorka studiuje na V roku Wydziału Cybernetyki WAT, jest laureatką programu stypendialnego Nowe technologie dla dziewczyn, a także uczestniczką „Women in Tech Camp”.

W swojej pracy dyplomowej Weronika Buras wykorzystała zasady z publikacji NIST 800 – 207. Zawarte w niej środki bezpieczeństwa i wytyczne posłużyły studentce do sporządzenia listy czynności wykonywanych podczas procesu migracyjnego w myśl modelu Zero Trust. „Najprościej mówiąc, chodzi o to, aby nie ufać nikomu i traktować każdego użytkownika, nawet pochodzącego z wewnątrz sieci, jako potencjalne zagrożenie. To samo dotyczy zasobów takich jak np. aplikacje czy urządzenia sieciowe. Wtedy każde żądanie, niezależnie od tego, skąd pochodzi i czego dotyczy, będzie poddawane weryfikacji. Dopiero po uwierzytelnieniu, czyli sprawdzeniu i potwierdzeniu tożsamości, dostęp zostaje udzielony. Proces autoryzacji powinien być przeprowadzony za każdym razem, kiedy użytkownik zażąda dostępu do danego zasobu” – wyjaśnia inżynierka. „Dzięki kontroli bezpieczeństwa można w czasie rzeczywistym monitorować, w jaki sposób dane są wykorzystywane i rozpowszechniane. Jest to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które chcą znacznie podnieść stopień zabezpieczeń związanych z dostępem do swoich zasobów, zwłaszcza do tych zawierających wrażliwe dane” – dodaje.

Temat pracy dyplomowej wynika z tego, że #młodainnoWATorka na co dzień łączy studiowanie kryptologii i cyberbezpieczeństwa w WAT z pracą analityczki podatności systemów informatycznych w firmie Comarch. Weronika pełni też funkcję Cyfrowego Ambasadora Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC). „Jest to możliwe dzięki indywidualnemu tokowi studiów. Mogę rozwijać swoje umiejętności dokładnie w tym kierunku, który mnie pasjonuje. Kiedy zastanawiałam się nad wyborem uczelni, szukałam studiów pasujących do moich zainteresowań. Okazało się, że Wojskowa Akademia Techniczna, jako jedyna uczelnia w Polsce, miała kierunki związane z cyberbezpieczeństwem. Dla mnie, ogromnej pasjonatki informatyki, był to idealny wybór. Oczywiście to nie tylko wiele możliwości, lecz także wysokie wymagania. Czasami też pogodzenie nauki z pracą bywa trudne. Jednak osiągając kolejne cele, które lubię sobie stawiać, odczuwam ogromną satysfakcję i wiem, że dobrze wybrałam” – wyjaśnia inż. Buras.

Studentka WAT jest również laureatką programu stypendialnego Nowe technologie dla dziewczyn Intela i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, który poza wsparciem finansowym oferuje program mentorski. Kolejnym dużym sukcesem Weroniki jest dostanie się do 6. edycji Women in Tech Camp 2022 – obozu dla najzdolniejszych studentek kierunków informatycznych. „To był bardzo owocny czas. Przez cztery zróżnicowane tematycznie dni, poświęcone zarówno technologii, jak i karierze, uczestniczyłam w warsztatach, spotkaniach mentoringowych, targach kariery, a także sesjach z prawdziwymi wzorami – kobietami, które osiągnęły sukcesy w branży nowoczesnych technologii. Podczas wyjazdu poświęciłam bardzo dużo czasu na bezcenny networking oraz szlifowanie umiejętności miękkich razem ze specjalistami z tej dziedziny. Był to niezwykle pracowity okres, z którego jestem bardzo zadowolona” – opowiada #młodainnoWATorka.

To niejedyne aktywności, w jakie zaangażowana jest Weronika. Jest także przewodniczącą Koła Cyber Security WAT. Dzięki jego opiekunowi dr. inż. Zbigniewowi Świerczyńskiemu oraz dr. inż. Łukaszowi Strzeleckiemu, razem z kolegami: sierż. pchor. Łukaszem Czerniszewskim, Cezarym Bąkiem i Filipem Andrejczykiem, wzięła udział w Cyber Expert Game 2022. „Walka na cyfrowym poligonie to coś niesamowitego! Nasz zespół pełnił rolę Red Team. Przeprowadzaliśmy różne ataki na infrastrukturę sieciową zespołów biorących udział w rywalizacji. Zmierzyliśmy się ze specjalistami zajmującymi się na co dzień cyberbezpieczeństwem w dużych przedsiębiorstwach, m.in. PGZ, Enei, NBP. Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tych zawodach. Zdobyte w nich doświadczenie jest niepowtarzalne i bezcenne” – opowiada #młodainnoWATorka.

I dodaje, że nie warto się poddawać. „Trzeba gonić za swoimi marzeniami, rozwijać swoje pasje i robić to, co nas fascynuje. Co roku w lutym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce, dlatego jeżeli kochacie STEM jak ja, wybierajcie te kierunki naukowe, o których marzycie. Studiowanie na politechnice może być początkiem wspaniałej przygody, tak jak w moim przypadku”.

Sebastian Jurek
fot. Katarzyna Puciłowska, Women In Tech Camp

Artykuł powstał w ramach cyklu #młodziinnoWATorzy, w którym prezentujemy projekty, prace naukowe i dyplomowe, nowoczesne rozwiązania ambitnych studentów Wojskowej Akademii Technicznej, dla których 100% to za mało.