Dlaczego rury kompozytowe zbrojone włóknem szklanym ulegają deformacjom, powodując awarie wodociągowe? Na to pytanie już wkrótce odpowie studentka Wojskowej Akademii Technicznej, laureatka Stypendium naukowego Wodociągów Warszawskich 2024, prowadząca badania do pracy inżynierskiej we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji …
Skąd się biorą fake newsy? Czy zawsze jest to celowe działanie np. obcych wywiadów? Dlaczego tak łatwo dajemy się zmanipulować przez dezinformację? Badanie i rozwiązanie tych problemów to domena sierż. pchor. Tobiasza Waszkowiaka, #młodegoinnoWATora z Wydziału Cybernetyki WAT.
Informacja to podstawowa …
Czy dzięki naukom ścisłym obliczymy poziom inspiracji cudzym utworem? O tym, czy dane dzieło jest plagiatem czy nie, decyduje szereg czynników i wielu specjalistów. Może się jednak zdarzyć, że na posądzenie o przywłaszczenie pomysłu wpłynie subiektywna ocena badacza. Da się …
Podchorążowie WAT stanowią realne wsparcie informatyczne dla służb mundurowych w Polsce. Zespół z Wydziału Cybernetyki WAT, w składzie: sierż. pchor. Jakub Grątkiewicz, sierż. pchor. Jakub Młodzianko, sierż. pchor. Tobiasz Waszkowiak i kpr. pchor. Jakub Walczak, przygotował innowacyjną aplikację ŻUBR, służącą …
Przewaga jest podstawą sukcesu, dlatego trzeba o nią dbać na każdej płaszczyźnie. Jeśli pozbawimy przeciwnika możliwości komunikacji, szala zwycięstwa przechyli się na naszą stronę. Świetnym przykładem takiego awantażu jest rozwiązanie doktoranta Szkoły Doktorskiej WAT ppor. mgr. inż. Jana Dułowicza, które …
Podobno każdy łańcuch da się przeciąć, wystarczy mieć odpowiednie nożyce. Podobnie wygląda sprawa z szyfrowaniem – rozstrzygająca jest moc komputera kwantowego. Dlatego nad kryptografią postkwantową pracuje ppor. mgr Kamila Prabucka, doktorantka Szkoły Doktorskiej WAT. Jej praca magisterska związana z kryptografią …