Student Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT zdobył nagrodę publiczności w 13. edycji Akademii Przedsiębiorczości BraveCamp Inkubatora UW. Zwycięska aplikacja Next Question w przyszłości ułatwi młodym ludziom poszukiwanie pracy, a także wesprze rekruterów w efektywnym dopasowywaniu kandydatów do ofert pracy.
Kluczowym elementem aplikacji jest system pytań i interaktywne quizy, które pozwalają ocenić umiejętności miękkie kandydatów oraz dopasować je do wartości firmy. O udziale w wydarzeniu, tworzeniu aplikacji i ambasadorstwie w Biurze Karier WAT rozmawiamy z #młodyminnoWATorem Jakubem Walczakiem.
Sebastian Jurek: Skąd pomysł, żeby wziąć udział w programie?
Jakub Walczak: Dowiedziałem się o tej możliwości w Biurze Karier WAT. Od początku roku akademickiego jestem zaangażowany jako jego ambasador, więc na bieżąco śledzę oferty. Gdy zobaczyłem tę propozycję, pomyślałem, że to coś ciekawego i warto spróbować.
A jak wygląda Twoja rola jako ambasadora?
Jest dużo aktywności – w skrócie to promowanie wydarzeń, np. targów pracy, kolportaż materiałów reklamowych, przygotowywanie grafik na social media, ale także działania od strony technicznej. To właśnie dzięki tej aktywności trafiłem na informację o programie.
Dlaczego zdecydowałeś się na ten program inkubacyjny?
Program miał charakter biznesowy, co przykuło moją uwagę. Studiuję zarządzanie i rzadko trafiają się tak konkretne możliwości rozwijania się w tej dziedzinie. Uznałem, że to dobra okazja, żeby zdobyć doświadczenie.
A co dał Ci udział?
Przede wszystkim zdałem sobie sprawę, że planowanie biznesu jest zarówno trudniejsze, jak i prostsze, niż myślałem. Z jednej strony wymaga sporo pracy, ale z drugiej – podstawy można opanować szybciej niż się wydaje. Kluczowe jest znalezienie odpowiedniego zespołu.
Planujesz rozwijać swoją aplikację?
Tak, teraz skupiam się na znalezieniu osób, które chciałyby współpracować. Sam pomysł na aplikację polega na stworzeniu lepszego systemu dopasowania ofert pracy do młodych ludzi. Obecne portale często są mało atrakcyjne i nie uwzględniają wartości, jakie dla młodych są istotne, np. zaangażowania społecznego firm. Pracodawcy z kolei narzekają, że mimo dużej liczby CV, ciężko znaleźć odpowiednich kandydatów. Chcę opracować system pytań dla obu stron, który – podobnie do np. Tindera – „zmatchuje” kandydatów i pracodawców, redukując liczbę zbędnych interakcji.
Jakie są Twoje dalsze plany?
Najpierw chcę znaleźć zespół. To największe wyzwanie. Inkubator przedsiębiorczości oferuje nam wsparcie medialne, np. możliwość współpracy z podcastami i radiem. Teraz muszę zebrać ludzi, którzy razem ze mną będą pracować nad aplikacją.
Jak oceniasz wpływ Akademii na rozwój Twojego projektu?
Bardzo doceniam, że WAT dał mi możliwość wzięcia udziału w programie. Studenci mają w Wojskowej Akademii Technicznej wiele okazji do działania czy to w Kołach Naukowych czy innych organizacjach studenckich. Dlatego jeśli ktoś jest zainteresowany rozwijaniem ze mną mojej aplikacji, to zapraszam do kontaktu.
Dlaczego wybrałeś WAT?
Brałem pod uwagę inne warszawskie uczelnie, ale WAT wydawał się najciekawszym wyborem. Moi dziadkowie mówili, że to dobra uczelnia, więc postanowiłem spróbować. I był to świetny wybór – podoba mi się zarówno poziom zajęć, jak i ludzie oraz system nauczania.
Już 10 i 11 kwietnia odbędą się Targi Pracy WAT. Będziesz brał w nich udział?
Oczywiście! Jako ambasador jestem zaangażowany w organizację tego wydarzenia. Będzie uczestniczyć ponad 60 firm, a w programie są m.in. konsultacje CV, doradztwo zawodowe i konkursy. Według mnie każdy student WAT powinien przyjść i sprawdzić swoje możliwości – ja na pewno będę i zachęcę do udziału wszystkich moich znajomych.
Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w realizacji projektu oraz owocnych targów!
O program ambasadorski oraz Targi Pracy zapytaliśmy kierownik Biura Karier WAT, Aleksandrę Benedykciuk.
Sebastian Jurek: Dlaczego warto dołączyć do programu ambasadorskiego?
Aleksandra Benedykciuk: Głównym celem programu ambasadorskiego Biura Karier jest budowanie społeczności oraz upowszechnianie informacji o rynku pracy i możliwości rozwoju swojej ścieżki zawodowej poprzez współpracę z aktywnymi i zaangażowanymi w życie akademickie studentami naszej uczelni.
Ambasadorzy w ramach programu mają możliwość rozwijania swoich umiejętności organizacyjnych oraz kompetencji miękkich, a także korzystania z usług doradczo-szkoleniowych oferowanych przez Biuro Karier oraz realizowania własnych pomysłów i inicjatyw przy wsparciu pracowników biura.
Jakie są korzyści dla studentów, którzy biorą w nim udział?
Naszym celem jest przede wszystkim wspieranie studentów i absolwentów w wejściu na rynek pracy. Jako Biuro Karier staramy się realizować takie inicjatywy, które będą miały realny wpływ na rozwinięcie kompetencji zawodowych. W naszej ofercie znajdziecie konsultacje z doradcą zawodowym, szkolenia, Targi Pracy czy program ambasadorski.
Organizujemy także spotkania i warsztaty z pracodawcami oraz angażujemy się w inicjatywy rozwijające przedsiębiorczość, m.in. BraveCamp Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego. Z takich możliwości skorzystał nasz ambasador Jakub Walczak z Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania.
Kuba, jak i pozostali ambasadorzy, jest bardzo zaangażowany w promowanie działań Biura Karier wśród społeczności akademickiej. Cechuje go duża kreatywność, odwaga i otwartość na nowe wyzwania. Świetnie przygotował i zaprezentował swój projekt biznesowy podczas Gali Finałowej BraveCamp, co doceniła publiczność, przyznając mu nagrodę w tej kategorii.
Już za kilka dni rozpoczną się Targi Pracy. Dlaczego każdy student powinien wziąć w nich udział i dlaczego nie może przegapić tego wydarzenia?
Serdecznie zapraszam w imieniu całego zespołu Biura Karier do uczestnictwa – spotykamy się już 10 i 11 kwietnia w Klubie WAT. Targi Pracy to niepowtarzalna okazja do porozmawiania z przedstawicielami firm, służb oraz instytucji publicznych i dowiedzenia się więcej na temat prowadzonych rekrutacji, w szczególności na praktyki i staże. Na miejscu dostępna będzie także nasza doradczyni zawodowa, u której będziecie mogli skonsultować swoje CV. Nie może Was tam zabraknąć.
Sebastian Jurek
fot. Paweł Wodzyński/UW
—
Artykuł powstał w ramach cyklu #młodziinnoWATorzy, w którym prezentujemy projekty, prace naukowe i dyplomowe, nowoczesne rozwiązania ambitnych studentów Wojskowej Akademii Technicznej, dla których 100% to za mało.