Cyberbezpieczeństwo to jedno z kluczowych wyzwań współczesnego świata, a nowo utworzona Cyber Rada Akademicka DKWOC (Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni) ma na celu zwiększenie świadomości na ten temat wśród studentów. W inicjatywę zaangażował się #młodyinnoWATor kpr. pchor. Maciej Ksobiak, który chce aktywnie wpływać na świadomość młodych ludzi w zakresie cyberbezpieczeństwa.
„Gdy dowiedziałem się o rekrutacji, od razu wysłałem zgłoszenie – przygotowałem CV, list motywacyjny i niezbędne dokumenty. Po rozmowach kwalifikacyjnych udało się – zostałem członkiem pionierskiej organizacji” – opowiada kpr. pchor. Ksobiak. Podkreśla, że w obecnych czasach cyberbezpieczeństwo jest fundamentem funkcjonowania, szczególnie w sieci. „Dlatego chcę propagować dobre praktyki związane z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni” – dodaje.
#młodyinnoWATor to osoba, która aktywnie działa w środowisku akademickim. Jest członkiem Samorządu Studenckiego WAT, Rady Studentów Wydziału Cybernetyki oraz Koła Naukowego Cybersecurity. W ramach tych organizacji kpr. pchor. Maciej Ksobiak uczestniczył w licznych wydarzeniach promujących wiedzę i umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa. Wśród najważniejszych inicjatyw, w których brał udział, znajduje się Student Cybernetics Symposium (SCS) – wydarzenie, które integruje środowiska akademickie i daje przestrzeń do prezentacji referatów naukowych o tematyce informatycznej oraz cyberbezpieczeństwa. Kolejną istotną inicjatywą było szkolenie z zakresu sztucznej inteligencji (AI), podczas którego studenci WAT mogli zdobyć wiedzę pod okiem eksperta tej dziedziny z Wydziału Cybernetyki.
„Studiowanie w WAT daje ogromne możliwości. Sam pochodzę z małego miasta i do dziś pamiętam, jak starsi koledzy podczas targów edukacyjnych przekonali mnie do studiowania tutaj. To była jedna z najlepszych decyzji w moim życiu” – wspomina #młodyinnoWATor, zachęcając młodych ludzi do rozważenia nauki w murach Akademii.
Kariera kpr. pchor. Ksobiaka rozwija się dynamicznie. W czerwcu 2025 roku ukończy studia i odbierze pierwsze szlify oficerskie, jednak już teraz myśli o dalszym rozwoju. „Chciałbym kontynuować naukę w Szkole Doktorskiej WAT, być może w Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa, które powstaje w Wojskowej Akademii Technicznej. Swoją przyszłość zdecydowanie wiążę z dziedziną cyber” – podsumowuje.
Przykład #młodegoinnoWATora to dowód na to, że wśród społeczności akademickiej WAT nie brakuje osób zaangażowanych, ambitnych i gotowych zmieniać świat na lepsze. Cyber Rada Akademicka DKWOC to dla nich doskonała platforma do działania na rzecz bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.
Sebastian Jurek
fot. Sebastian Jurek
—
Artykuł powstał w ramach cyklu #młodziinnoWATorzy, w którym prezentujemy projekty, prace naukowe i dyplomowe, nowoczesne rozwiązania ambitnych studentów Wojskowej Akademii Technicznej, dla których 100% to za mało.