Specjalny wagon kolejowy z obrotową platformą ładunkową do szybkiego, bezpiecznego i autonomicznego załadunku oraz rozładunku naczep samochodów ciężarowych to efekt prac zespołu z Wojskowej Akademii Technicznej. Na to innowacyjne rozwiązanie przyznane już zostały patenty krajowe i europejskie. Wagon będzie można zobaczyć podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego – MSPO 2023.
Wagon opracowany pod kierunkiem dr. hab. inż. Wiesława Krasonia z Wydziału Inżynierii Mechanicznej WAT służy do przewozów intermodalnych. Będą nim przewożone naczepy samochodów ciężarowych, ale sprawdzi się doskonale także do transportu różnych typów pojazdów, na przykład ciągników czy ciężarówek, pojazdów specjalnych i kontenerów towarowych. Umożliwia przewóz pojazdów do 4 m wysokości i 40 ton masy ładunku, a przy tym spełnia ograniczenia wynikające z tzw. skrajni kolejowej. Jest łatwy w obsłudze i nie wymaga dużych nakładów na dostosowanie infrastruktury ramp załadowczo-wyładowczych.
Dzięki rozwiązaniu i technologii kolejowego transportu naczep samochodów ciężarowych zniwelować można problem przyspieszonego zużywania się kół wózków jezdnych systemu „ruchomej drogi”. Wagon nie wymaga też skomplikowanych terminalowych rozwiązań przeładunkowych, które są stosowane w dostępnych systemach transportu intermodalnego.
Rozwiązanie jest skierowane m.in. do producentów taboru kolejowego, nabywców wagonów służących do krajowych i zagranicznych przewozów intermodalnych czy kolejowych firm logistyczno-spedycyjnych.
Twórcy rozwiązania planują rozwój konstrukcji i dostosowanie jej m.in. do przewozu ciężkich pojazdów wojskowych stanowiących wyposażenie Sił Zbrojnych RP i ich rozładunku w dowolnym miejscu, nawet poza terminalem.
Wagon z obrotową platformą ładunkową do przewozów intermodalnych objęty jest krajową i europejską ochroną patentową. Będzie go można zobaczyć podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który odbędzie się w dniach 5 – 8 września 2023 r. w Kielcach.
oprac. Dominika Naruszko
fot. Katarzyna Puciłowska
W przypadku zainteresowania rozwiązaniem zapraszamy do kontaktu bezpośredniego z Centrum Transferu Technologii WAT:
dr inż. Bogusława Gradzik
broker technologii
Wojskowa Akademia Techniczna
tel. 261 839 088
boguslawa.gradzik@wat.edu.pl