Czy od dziecka chciałaś być naukowczynią?

W dzieciństwie miałam nieco inne marzenia. Zawsze chciałam być nauczycielką, zatem będąc adiunktem badawczo-dydaktycznym, częściowo realizuję dziecięce plany.

Jak zachęciłabyś inne kobiety do wybrania naukowej ścieżki kariery?

Powiedziałabym, że to niekończący się rozwój i niekończące się poznawanie świata. Wykonując pracę badawczą, można mieć wpływ na rozwój technologii. Taka praca nigdy się nie nudzi i nie przestaje zaskakiwać.

Dlaczego wybrałaś karierę naukową na WAT?

Ze względu na współpracowników, których poznałam podczas studiów, a zwłaszcza ich determinację w dążeniu do realizacji postawionych celów naukowych. Dodatkowo WAT daje możliwości praktycznego wykorzystania wiedzy poprzez różnorodność doświadczeń i laboratoriów.

Stereotyp o kobietach w nauce, o którym słyszałaś, a który okazał się nieprawdziwy?

Nie słyszałam stereotypów mówiących wprost o kobietach w nauce. Bardziej byłam przestrzegana – jako kobieta – przed wyborem kierunków technicznych.

Jak badaczki mogą radzić sobie ze stereotypowym traktowaniem – jak można zareagować w takiej sytuacji?

Wykonywać swoją pracę najlepiej, jak się potrafi i realizować postawione sobie cele. Nie warto zniechęcać się negatywnymi sugestiami oraz porażkami, które zawsze się zdarzają.

Sobie w przeszłości – stojącej u progu wyboru ścieżki naukowej – powiedziałabym…

Bądź odważna i sięgaj po więcej.

Nazywam się Anna Kurzych i zajmuję się interferencyjnymi czujnikami światłowodowymi.