Martyna Gołaszewska, absolwentka Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej, Enterprise Software Engineering Manager w Wolters Kluwer Polska

Dlaczego jesteś dumna z bycia absolwentką WAT?

Wojskowa Akademia Techniczna to uczelnia z bogatą historią i tradycjami, szanowana wśród pracodawców, o czym niejednokrotnie przekonałam się podczas rozmów rekrutacyjnych.

Potencjalni pracodawcy utożsamiają naszą uczelnię głównie z takimi wartościami jak: wysoka jakość kształcenia, solidność oraz szeroko rozumiana dyscyplina.

Twoje największe osiągnięcie zawodowe?

To bardzo trudne pytanie i całkowicie subiektywne. Z definicji osiągnięcie to uzyskanie konkretnego celu czy dojście do pewnego momentu rozwoju, który uznawany jest za kres naszych możliwości.

Aktualnie jestem liderem fantastycznego zespołu programistów SAP w Wolters Kluwer Polska. Zarządzam backlogiem zmian i prowadzę projekty IT z obszaru Enterprise Systems. Razem z zespołem, poprzez wprowadzanie modyfikacji systemowych, staramy się ułatwiać pracę naszych koleżanek i kolegów pracujących w systemach, którymi się opiekujemy.

Jestem usatysfakcjonowana swoją pracą, sprawia mi ona przyjemność, umożliwia rozwój, a jednocześnie mój pracodawca zapewnia mi elastyczne godziny pracy, co pozytywnie wpływa na mój work-life balance oraz życie prywatne – to również mogę uznać za osiągnięcie.

Mogę więc z czystym sumieniem powiedzieć, że znajduję się teraz we właściwym miejscu i czuję, że to mój czas. Jednocześnie nie mam poczucia, że moja ścieżka kariery jest w szczytowym momencie. Cały czas się rozwijam, chcę robić ciekawe rzeczy i poszerzać wiedzę w interesujących mnie obszarach.

Dlaczego warto studiować w WAT?

Przede wszystkim ze względu na wysoki poziom kształcenia oraz bogatą ofertę zajęć dodatkowych, sportowych oraz ich różnorodność.

Czy studia w WAT pomogły Ci w rozwoju kariery zawodowej?

Kierunkiem, który studiowałam, było zarządzanie. Jako specjalizację wybrałam informatyczne wspomaganie zarządzania i to okazało się strzałem w dziesiątkę!

Na trzecim roku – już po wyborze specjalizacji – rozpoczęłam praktyki w swojej pierwszej pracy jako specjalista do systemów klasy ERP. Dzięki temu miałam możliwość zgłębiania wiedzy na dwóch frontach – w teorii na studiach oraz w praktyce w pracy. Po ukończeniu praktyk zaproponowano mi pracę, którą przyjęłam – na część etatu, ze względu na fakt, iż studiowałam dziennie na studiach cywilnych i chciałam to wszystko pogodzić. I tak rozpoczęła się moja przygoda z IT.

Tutaj warto wspomnieć, że uczelnia często „szła na rękę” zarówno mnie, jak i moim kolegom i koleżankom, którzy również pracowali, umożliwiając nam uczestniczenie w zajęciach innych grup bądź odrobienie ich w innym terminie.

Pracowałam, a jednocześnie zgłębiałam tajniki m.in. zarządzania projektami i procesami, a także modelowania procesów z wykorzystaniem nowoczesnych systemów. To wszystko miało wpływ na moje późniejsze ukształtowanie. Świadomie zaczęłam klasyfikować też przedmioty, które mogły mi się przydać w pracy i z zaangażowaniem się ich uczyłam.

Ważną rolę na mojej ścieżce kariery odegrał prof. dr hab. inż. Piotr Zaskórski. To właśnie na jego zajęcia chodziłam najchętniej. Było to zarządzanie procesami i projektami – czyli tzw. must have każdego managera w IT. Był bardzo wymagający, konkretny i krytyczny, co akurat mi się podobało i napędzało mnie do cięższej pracy. To właśnie prof. Zaskórskiego wybrałam na promotora. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję, Panie Profesorze!

Jakie kompetencje i umiejętności nabyte podczas studiów sprawdziły się w życiu zawodowym?

Ze względu na fakt, iż studiowałam dziennie i pracowałam, to na pewno umiejętne zarządzanie swoim czasem. Eliminowanie krok po kroku wszystkich rzeczy z listy „to do”, dotrzymywanie określonych terminów oraz praca zespołowa.

Które z oferowanych przez WAT kursów i certyfikatów przydały Ci się na ścieżce kariery?

Na pewno zajęcia z takich systemów jak Visio, PowerDesigner czy MS Project były bardzo pomocne. Uczelnia oferowała również certyfikację z tych systemów.

Akademia ma bogatą ofertę zajęć dodatkowych – m.in. kół naukowych i sportowych. Czy podczas studiów robiłaś coś ponad program?

Tak, WAT zdecydowanie ma bardzo bogatą ofertę zajęć dodatkowych i każdy znajdzie coś dla siebie. Ja w związku z tym, że studiowałam dziennie i pracowałam, byłam dosyć mocno ograniczona czasowo. Jednak należałam do AZS sekcji siatkówki. Poznałam tam fantastycznych ludzi, aktywnie spędzałam czas, więc jeśli ktoś się waha – naprawdę warto! Pozdrawiam serdecznie moich trenerów!

Jedna rada dla studentów wchodzących na rynek pracy?

Przede wszystkim nie bać się, być pewnym nabytych umiejętności i swojej wartości. Każdy z nas był kiedyś w tym samym miejscu i rozpoczynał swoją karierę. Trzeba też pamiętać, że nieodłącznym elementem każdego sukcesu są porażki, dlatego – może zabrzmi to trochę banalnie – nie można się poddawać. Nawet nieudana rozmowa kwalifikacyjna czegoś nas uczy – nabieramy doświadczenia, mniej stresujemy się na kolejnej czy zdajemy sobie sprawę z braków, dzięki czemu możemy je uzupełnić.

Aż po jakimś czasie poczujecie, że jesteście we właściwym miejscu i we właściwym czasie.

Jakie kierunki studiów w WAT są w Twojej opinii przyszłościowe?

Obecne trendy oraz rynek pracy wskazują, że najbardziej przyszłościowe będą kierunki związane z IT, zwłaszcza z cyberbezpieczeństwem.

Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów!

grafika: Katarzyna Pucilowski